Badanie ASSR
Przed zapisem dziecka na badanie, zapoznaj się z regulaminem:
>>> REGULAMIN BADANIA ABR / ASSR <<<<
Słuchowe potencjały wywołane stanu ustalonego (Auditory Steady-State Responses – ASSR) są elektrofizjologiczną odpowiedzią narządu słuchu, która powstaje w wyniku stymulacji ucha bodźcem akustycznym szybko powtarzanym lub modulowanym.
ASSR są stosowane celem rekonstrukcji audiogramu. Pod pewnymi względami badanie słuchowych potencjałów wywołanych stanu ustalonego podobne jest do „klasycznych” słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu. Badania te jednak różnią się w kilku aspektach, w tym metodami stymulacji narządu słuchu oraz oceną odpowiedzi.
ASSR charakteryzuje się bardzo dobrą specyficznością miejsca pobudzenia w narządzie Cortiego, czyli bardzo dobrą specyficznością częstotliwościową. Ocena progu słyszenia jest zbliżona do progu audiometrycznego. Wielkość korekcji zależy m.in. od stosowanego sprzętu, częstotliwości testowanych, czasu rejestracji, poziomu rejestrowanego szumu w czasie badania, który towarzyszy odpowiedziom, wieku pacjenta, czuwania i snu osoby badanej oraz od zastosowanych parametrów bodźca.
Ponieważ badanie ASSR jest obiektywne, pozwala ono na rekonstrukcję audiogramu u osób, z którymi współpraca w wykonaniu audiometrii tonalnej jest utrudniona bądź niemożliwa, jak w przypadku niemowląt i małych dzieci. Może mieć także zastosowanie w sytuacji symulacji niedosłuchu lub w sprawach roszczeniowych, czy też przy orzekaniu o zawodowym uszkodzeniu słuchu.
Kiedy należy wykonać badanie ASSR?
Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych stanu ustalonego ASSR to badanie słuchu, które można wykonywać u wszystkich pacjentów, bez względu na wiek. Badanie wykonujemy:
- u noworodków i niemowląt w celu rekonstrukcji audiogramu oraz dokładnego ustawienia aparatów słuchowych,
- u dzieci małych, niewspółpracujących w badaniach słuchu w słuchawkach, np. audiometria tonalna / zabawowa (do 4-5 roku życia) w celu określenia stopnia wady słuchu w zakresie pasma mowy,
- w przypadku stwierdzonej neuropatii słuchowej,
- w przypadku podejrzenia symulacji głuchoty lub niedosłuchu,
- w przypadku niedosłuchów głębokiego stopnia w celu szczegółowego określenia poziomu resztek słuchowych (np. przed kwalifikacją do implantu ślimakowego),
- jako badanie uzupełniające do badania ABR (zwłaszcza w przypadku zmiennych wyników badania ABR),
- w przypadku braku akceptacji aparatów słuchowych.
Przed badaniem prosimy o dokładne zapoznanie się z REGULAMIN ABR / ASSR.
Jak przygotować dziecko do badania ASSR?
Aby wynik badania był w pełni miarodajny, badanie ASSR wykonuje się we śnie lub w stanie czuwania. Aby zachować najlepsze warunki do badania, należy przygotować dziecko w następujący sposób:
1. Na badanie dziecko powinno zgłosić się z czystymi przewodami słuchowymi (jeśli rodzic nie jest pewny czy w przewodach nie zalega woskowina, może bezpłatnie zgłosić się do FONETIKA na 1-3 dni przed terminem badania, w celu oceny przewodów słuchowych dziecka),
2. W dniu badania dziecko powinno zostać wybudzone wcześnie rano (przed tradycyjną godziną wstawania), aby w godzinie badania było śpiące i zmęczone,
3. Bardzo ważne, aby dziecko nie zasnęło w podróży na badanie, w samochodzie (nawet na chwilę),
4. W dniu badania opuszczamy ostatni posiłek dziecka, aby dziecko w momencie przybycia na badania było lekko głodne,
5. Tuż przed wykonaniem pomiaru rodzice wraz z dzieckiem zostają wpuszczeni do gabinetu w celu nakarmienia dziecka oraz jego uśpienia (stąd prośba do rodziców o zabranie jedzonka dla dziecka, ulubionej zabawki / poduszki / kocyka, itp.),
6. Nakarmienie dziecka tuż przed badaniem zwiększa szanse na szybsze zaśnięcie dziecka,
7. W przypadku decyzji rodzica o konieczności wspomagania dziecka farmakologią (np. Melatonina, Hydroksyzyna), rodzic przed badaniem powinien zgłosić się do lekarza pediatry, laryngologa, audiologa, który wystawi na dany lek receptę oraz dostosuje dawkę leku do dziecka. Rodzic zgłasza się na badanie z własnym lekiem i podaje go we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność, wg zaleceń lekarza.
8. O konieczności podania narkozy decyduje lekarz i dziecko kierowane jest wówczas do placówki szpitalnej (narkoza podawana jest w przypadkach wyjątkowych, kiedy nie ma możliwości wykonania badania w sposób tradycyjny).
Ważne: dziecko zgłaszające się na badanie ASSR powinno być zdrowe. Nie zaleca się wykonywania badania ASSR podczas infekcji, ze względu na możliwość zafałszowania wyników przez wydzielinę zalegającą w nosogardle. Jeśli dziecko przeszło infekcję, na badanie ASSR najbezpieczniej zgłosić się ok. 2 tygodnie od momentu zakończenia infekcji.
Przed badaniem prosimy o dokładne zapoznanie się z REGULAMIN ABR / ASSR.
Godziny wykonywania badania ABR / ASSR
- Ze względu na konieczność wykonania pomiaru w śnie fizjologicznym, badania ASSR wykonywane są w godzinach wieczornych 18.00-22.00.
- Czas trwania badania razem z przygotowaniem Pacjenta wynosi 2 godziny (18.00-20.00, 19.00-21.00, 20.00-22.00). Pierwsza godzina przeznaczona jest na krótki wywiad z rodzicem, wykonanie badań wstępnych (OAE, AI, otoskopia), naklejenie elektrod oraz uśpienie dziecka. Druga godzina to czas poświęcony na wykonanie pomiaru ASSR, czyli badanie właściwe.
Przed badaniem prosimy o dokładne zapoznanie się z REGULAMIN ABR / ASSR.
Koszt badania ASSR
ASSR – 450 zł
Wyniki i opis badania
Opis wysyłany jest standardowo w ciągu 7-14 dni od daty badania, w formie elektronicznej, w postaci zaszyfrowanej wiadomości mailowej. Hasło do wiadomości mailowej, Pacjent / opiekun Pacjenta otrzymuje drogą SMS, na podany w karcie Pacjenta numer telefonu.
Istnieje możliwość wysyłki opisu badania za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej.
Przed badaniem prosimy o dokładne zapoznanie się z REGULAMIN ABR / ASSR.
Na stronie wykorzystano materiały z artykułu:
M.Lachowska – Postępy w audiologii. Słuchowe potencjały wywołane stanu ustalonego