Behawioralna audiometria obserwacyjna
Behawioralna audiometria obserwacyjna jest badaniem wykonywanym u dzieci poniżej 3 roku życia, dzieci niewspółpracujących, niepełnosprawnych, z diagnozą autyzmu lub MPD. Badanie wykorzystywane jest również w celu oceny reakcji słuchowych dziecka przy doborze aparatu słuchowego lub w celu oceny korzyści z aparatu/ implantu. Jak sama nazwa wskazuje badanie bazuje na behawioralnych i mimowolnych odruchach dziecka.
W jakim celu wykonujemy badanie audiometrii behawioralnej?
Badanie wykonywane jest przede wszystkim jako subiektywne badanie uzupełniające do badań obiektywnych (OAE, AI, ABR). Wykonywane jest w celu potwierdzenia wyników badań obiektywnych oraz w celu obserwacji behawioralnych reakcji dziecka na podawany bodziec dźwiękowy (badanie polega na podawaniu bodźców znanych dziecku lub adekwatnych do wieku rozwojowego, np. onomatopeje, dźwięki instrumentów muzycznych). Może być również stosowane jako badanie przesiewowe reakcji słuchowych. Badanie stanowi bardzo ważną informację dla protetyka słuchu, gdyż w przypadku reakcji występujących i powtarzających się, pokazuje faktyczny próg słuchu dziecka w danym paśmie częstotliwości.
W jaki sposób wykonywane jest badanie?
Badanie polega na obserwacji reakcji dziecka na podawany bodziec dźwiękowy. W przypadku dzieci poniżej 1 roku życia badanie wykonywane jest na leżance, która umieszczona zostaje w wykalibrowanym polu swobodnym. Z głośników podawane są dźwięki o określonej częstotliwości oraz natężeniu, a osoba badająca obserwuje charakterystykę, zakres, natężenie oraz częstotliwość reakcji dziecka. W przypadku dzieci starszych badanie wykonywane jest na kolanach u rodzica lub samodzielnie na fotelu/ wózku/ nosidełku.
Wynik badania: Wynikiem badania behawioralnej audiometrii obserwacyjnej jest tabela przedstawiająca wystąpienie reakcji na dany bodziec dźwiękowy o określonej częstotliwości (lub paśmie częstotliwości w przypadku dźwięków szerokopasmowych) i natężeniu. Często do tabeli dołączany jest również krótki opis badania, który może zostać wydany na prośbę rodzica.
Behawioralna audiometria zabawowa u dzieci:
Ze względu na specyfikę badania, badanie BAO jest typowe dla noworodków, niemowlaków oraz dzieci niewspółpracujących. Traktowane jest również jako badanie wspomagające dobór aparatów słuchowych oraz pozwalające na ocenę korzyści z założonej pomocy słuchowej.
UWAGA !!! Badanie jest zupełnie nieinwazyjne. Nie wymaga współpracy z dzieckiem, jednak przy tym badaniu ważne by dziecko było najedzone , wyspane i rozbudzone . Nie zaleca się wykonywania badania przed fazą snu, w której reakcje dziecka mogą być obniżone i niemiarodajne diagnostycznie.
Opracowała : Aleksandra Stojak