Trening Neuroflow (APD)

terapia5

TERAPIA APD

Neuroflow AKTYWNY TRENING SŁUCHOWY ATS®  – to pierwszy w Polsce interaktywny trening wyższych funkcji słuchowych dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego. Program pozwala na dostosowanie terapii do potrzeb dziecka i możliwości rodziców – terapia w domu pacjenta pod kontrolą rodzica lub w gabinecie terapeuty. Jest jedną z nielicznych terapii zaburzeń przetwarzania słuchowego, opartą na najnowszych osiągnięciach naukowych z tej dziedziny. Twórcą metody jest dr Andrzej Senderski, jeden z prekursorów badań zaburzeń przetwarzania słuchowego w Polsce, który swoją metodę opisuję tak:

“W mojej wieloletniej pracy z dziećmi zauważyłem, że nawet zdrowe dzieci często mają problemy ze skupieniem się i dłuższym utrzymaniem uwagi na tym co słyszą – niestety wynika to po części z wyzwań i obciążeń, jakie stawia przed dzieckiem współczesny świat i jego szum informacyjny. To jak efektywnie mózg przetwarza bodźce słuchowe wpływa na łatwość przyswajania wiedzy i komunikowania się. Nie ma innej drogi by osiągnąć mistrzowski poziom w danej dziedzinie, jak regularne ćwiczenia z coraz większym poziomem trudności, ale takim który motywuje ale nie deprymuje. Tak właśnie działa nasz program.”

Dla kogo jest przeznaczony?

Aktywny trening słuchowy NEUROFLOW przeznaczony jest dla dzieci, które przy prawidłowym słuchu fizjologicznym (obwodowym) mają problemy ze słyszeniem. Podstawowe badania słuchu często nie wykrywają żadnych zaburzeń, a mimo to dzieci mają trudności z koncentracją uwagi słuchowej i rozumieniem tego co się do nich mówi, szczególnie w hałasie, czyli np. w grupie klasowej.

Objawy zaburzeń centralnego przetwarzania słuchowego

Czy dziecko:

  • ma trudności z rozumieniem w hałasie?
  • ma trudności ze zrozumieniem szybkiej lub niewyraźnej mowy?
  • ma trudności z wypełnieniem słownych poleceń?
  • ma trudności z rozróżnianiem podobnych głosek?
  • prosi o powtórzenie pytania lub informacji?
  • tylko na krótko potrafi utrzymać uwagę słuchową/łatwo się rozprasza?
  • nie jest zorganizowane, nie potrafi planować swoich zadań?

 

Przebieg terapii

Neuroflow Terapia ATS®  jest aktywną formą treningu. Wymaga od dziecka skupienia uwagi, aby jak najlepiej odpowiadało na stawiane przed nim zadania. Stopień trudności zadań jest dostosowywany do możliwości dziecka i zmienia się w sposób adaptacyjny, co oznacza, że gdy dziecko odpowiada prawidłowo, system utrudnia mu zadanie, a gdy odpowiada nieprawidłowo – ułatwia. Sesje treningowe odbywają się 3 razy w tygodniu, przy czym każda z nich trwa ok. 30 min w domu pacjenta, 50 min w placówce. Cała trzyetapowa terapia trwa około 6 miesięcy.

Wymagania techniczne do prowadzenia terapii w domu

Do rozpoczęcia terapii słuchowej Neuroflow w domu potrzebny jest podstawowy sprzęt komputerowy: komputer stacjonarny lub laptop, słuchawki stereofoniczne i dostęp do Internetu.

Poniżej dokładne dane techniczne do przeprowadzenia terapii Neuroflow w domu:

  • Słuchawki nauszne, stereofoniczne,
  • Procesor klasy Pentium 2 266 MHz lub AMD Athlon 2 266 MHz.
  • Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7, Windows 8.
  • 350 MB dostępnego miejsca na dysku na potrzeby instalacji; dodatkowe wolne miejsce wymagane podczas instalacji; brak możliwości zainstalowania na wymiennych urządzeniach magazynujących flash.
  • 1 GB pamięci RAM.
  • Wyświetlacz o rozdzielczości 1024×768 z odpowiednią kartą graficzną obsługującą przyspieszenie sprzętowe, standard OpenGL, kolory 16-bitowe i mającą 256 MB pamięci VRAM.
  • Szerokopasmowe połączenie z internetem.
  • Przeglądarka internetowa Chrome.
  • Zainstalowana wtyczka flash w przeglądarce.
  • Włączona obsługa Java Script oraz akceptacja możliwości zapisywania przez Serwis plików cookies.

Prowadzenie terapii w gabinecie terapeuty

Jeśli dziecko ma trudności w pracy z rodzicem w domu lub nie jest to możliwe czasowo, trening Neuroflow można przeprowadzić w gabinecie terapeutycznym. Dziecko uczestniczy wówczas w zajęciach 2 lub 3 razy w tygodniu. Dodatkowym atutem zajęć z terapeutą są dodatkowe ćwiczenia w zakresie uwagi i pamięci słuchowej prowadzone przez logopedę po zakończeniu właściwej części treningu.

 

Efekty terapii Neuroflow

Aktywny trening słuchowy usprawnia wiele obszarów wyższych funkcji słuchowych. Przede wszystkim poprawia różnicowanie dźwięków mowy, naukę czytania i pisania, naukę języków obcych. Dodatkowo doskonali podzielność i utrzymanie uwagi na głosie nauczyciela w hałasie i szumie, a także gdy jednocześnie mówi kilka osób. Usprawnia i wydłuża pamięć słuchową, która jest niezwykle istotna podczas zajęć szkolnych. Ogółem trening Neuroflow jest terapią usprawniającą procesy komunikowania i uczenia się dziecka.

UWAGA: Podstawą do rozpoczęcia terapii jest wykonanie aktualnego badania słuchu wraz z oceną funkcji analizy czasowej i częstotliwościowej.


 Cennik zajęć w Centrum Fonetika

930468358

Opracowała: Katarzyna Ligenza

Na stronie wykorzystano materiały autorstwa APD-Medical Sp. z o.o.(http://www.apd-medical.pl/)