Tomografia kości skroniowych
Współpracujemy z Centrum Medycyny Sportowej w zakresie badań tomografii komputerowej. Pracownia TK w CMS wyposażona jest w nowoczesny, 128-warstwowy tomograf komputerowy, o bardzo szerokim wachlarzu możliwości diagnostycznych, w badaniach neurologicznych, onkologicznych, ortopedycznych i kardiologicznych. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i minimalizację narażenia na dawkę promieniowania, badania tomograficzne wykonywane są zgodnie z obowiązującą zasadą ALARA, gwarantującą najniższą możliwą dawką, niezbędną do uzyskania jakości diagnostycznej badań.
TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA PIRAMID KOŚCI SKRONIOWYCH
Za pomocą tomografii oceniamy:
- struktury ucha środkowego i wewnętrznego – kosteczki słuchowe, ślimak, kanały półkoliste oraz przewody słuchowe wewnętrzne i zewnętrzne, a w nich:
- powietrzność komórek sutkowych,
- anomalie wrodzone,
- zmiany pourazowe,
- procesy zapalne,
- procesy rozrostowe łagodne i złośliwe,
- badanie zaleca się wykonać przed operacją wszczepu implantu ślimakowego u dzieci i osób dorosłych
Skierowania na TK:
Badanie tomografii komputerowej jest techniką diagnostyczną pozwalającą na uwidocznienie patologii w obrębie układów i narządów w postaci wielowarstwowych przekrojów. Badanie tą techniką związane jest z narażeniem na promieniowanie jonizujące, dlatego wykonywane jest ono wyłącznie w oparciu o skierowanie wystawiane przez lekarza.
Aby badanie TK mogło być przeprowadzone, skierowanie na badanie musi być prawidłowo wypełnione i zawierać takie informacje jak: dane jednostki/ osoby kierującej, pieczątkę lekarza, imię i nazwisko pacjenta, PESEL pacjenta, adres zamieszkania pacjenta, rodzaj i zakres badania, rozpoznanie wstępne/cel badania oraz kod ICD10.
- w przypadku braku skierowania: należy umówić się do lekarza audiologa w Centrum Fonetika w celu oceny stanu pacjenta oraz pobrania skierowania na badanie TK,
- w przypadku posiadania skierowania: należy przesłać skan skierowania do naszego Centrum na maila: biuro@fonetika.pl; wówczas wyznaczony zostanie termin badania.
U kogo możemy wykonać badanie TK?
Uwaga! Badania TK wykonujemy wyłącznie bez znieczulenia, więc jeżeli pacjent nie będzie odpowiednio współpracował będziemy musieli zrezygnować z jego przeprowadzenia.
– u dzieci do 6 miesiąca życia badanie przeprowadzane jest we śnie fizjologicznym, więc rodzice muszą przygotować się na to, iż dziecko będzie w pracowni usypiane;
– u dzieci pomiędzy 6 m. ż. a 3 rokiem życia przeprowadzenie badania bez znieczulenia jest zwykle bardzo trudne, jednak na życzenie rodziców możemy podjąć taką próbę (dziecko musi przez kilka minut poleżeć spokojnie, z maksymalnym ogarniczeniem ruchów- można wcześniej w domu poćwiczyć takie badanie);
– u dzieci powyżej trzeciego roku życia zwykle udaje się przeprowadzić takie badanie TK znieczulenia;
– u osób dorosłych.
Przygotowanie do badania:
Prosimy zgłosić się na badanie 15 minut przed umówioną godziną w celu wypełnienia ankiety medycznej dotyczącej przewlekłych chorób, alergii, przyjmowanych leków oraz ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania tomografii. W miarę możliwości zalecamy wydrukowanie ankiety i wypełnienie jej w domu. Ankietę można pobrać TUTAJ (link). W przypadku konieczności podania kontrastu drogą dożylną, tuż przed rozpoczęciem badania, pielęgniarka założy wenflon. Aplikowane przez nas środki kontrastowe należą do wysokiej klasy, nowoczesnych, niejonowych preparatów. Przed podaniem środka kontrastowego pacjent musi pozostawać na czczo.
Podanie kontrastu dotyczy wyłacznie osób dorosłych.
Opis badania:
Podczas badania pacjent jest monitorowany przez personel pracowni oraz ma możliwość sygnalizowania wystąpienia wszelkich nagłych dolegliwości. Badanie jest bezbolesne. Często mogą zdarzyć się krótkotrwałe, nieprzyjemne odczucia związane z podaniem środka kontrastowego w postaci uczucia gorąca, metalicznego smaku w ustach, parcia na pęcherz czy uczucia oddania moczu, które mijają po bardzo krótkim czasie. Nad pacjentem czuwa technik, lekarz i pielęgniarka, a polecenia wydawane są przez mikrofon. Większość badań TK trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od badanego obszaru oraz niezbędnej ilości uzyskiwanych obrazów. Bardzo ważne jest pozostanie bez ruchu w trakcie wykonywania badania oraz przestrzeganie komend głosowych dotyczących oddychania, gdyż w przeciwnym razie uzyskane obrazy mogą mieć ograniczoną wartość diagnostyczną.
W przypadku dzieci : rodzic towarzyszy dziecku podczas badania, chyba, że dziecko bez oporów może pozostać samo w pracowni. Wyjątkiem są mamy w ciąży, które bezwzględnie nie mogą uczestniczyć podczas badania.
Na badanie prosimy o zabranie ulubionej maskotki dziecka. Dodatkowe informacje rodzice znajdą na stronie internetowej: https://tomografiakomputerowa.waw.pl/
Cena:
TK kości skroniowych u dzieci cena – 490,00 zł
TK kości skroniowych u dorosłych 490,00 zł
Dodatkowe informacje w przypadku badania dzieci:
Dodatkowym atutem jest to, że Pracownia Tomografii Komputerowej CMS wyposażona jest w unikalny na skalę Polski system Ambient Experience, łączący technologie multimedialne i funkcje projektowania architektonicznego, zapewniający przyjazne dla pacjenta środowisko obrazowania i pozwalający pomóc pacjentom czuć się bardziej swobodnie.
Dodatkowym atutem jest to, że Pracownia Tomografii Komputerowej CMS wyposażona jest w unikalny na skalę Polski system Ambient Experience, łączący technologie multimedialne i funkcje projektowania architektonicznego, zapewniający przyjazne dla pacjenta środowisko obrazowania i pozwalający pomóc pacjentom czuć się bardziej swobodnie.