Wyroby medyczne – wskazania i przeciwwskazania do stosowania
Aparaty słuchowe, wkładki uszne, systemy wspomagające słyszenie to wyroby medyczne.
Należy używać ich zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.
Zgodnie z definicją Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, za wyrób medyczny uznaje się narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i niezbędnym do jego właściwego stosowania, przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:
- diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby,
- diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania skutków urazu lub upośledzenia,
- badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub procesu fizjologicznego,
- regulacji poczęć – który nie osiąga zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być wspomagane takimi środkami.
ZASTOSOWANIE WYROBÓW MEDYCZNYCH
- Aparaty słuchowe, indywidualne wkładki uszne, systemy wspomagające słyszenie to wyroby stosowane wyłącznie u pacjentów ze stwierdzonym niedosłuchem lub zaburzeniami słuchu (ICD-10: H90, H93).
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, dofinansowanie z NFZ do zakupu aparatów słuchowych i wkładek usznych:
– dotyczy niepełnosprawności słuchowej przekraczającej wartość 30 dB dla pacjentów do ukończenia 26. roku życia,
– dotyczy niepełnosprawności słuchowej 2, 3 i 4 stopnia uszkodzenia słuchu (przekraczająca wartość 40 dB) dla pacjentów powyżej 26. roku życia. - Aparaty słuchowe, indywidualne wkładki uszne, systemy wspomagające słyszenie należy stosować zgodnie z zaleceniami wydawanymi przez audiologa oraz protetyka słuchu.
- Należy przestrzegać zasad higieny i bezpieczeństwa wyrobów, zgodnie z dołączoną do wyrobu instrukcją.
- Nie należy stosować wskazanych powyżej wyrobów w przypadku braku wskazań medycznych.
APARATY SŁUCHOWE
- Są wyrobem medycznym dedykowanym dla pacjentów ze stwierdzonym niedosłuchem.
- Aparaty słuchowe dopasowywane są indywidualnie do wyników badań pacjenta oraz preferencji indywidualnych.
- Wyróżnia się wiele rodzajów aparatów słuchowych (BTE, RITE, IIC, CIC, ITE, ITC) – o wyborze rodzaju aparatu decyduje protetyk słuchu na podstawie wyników badań słuchu, budowy anatomicznej ucha oraz preferencji indywidualnych pacjenta.
- Aparaty słuchowe są urządzeniem elektronicznym, posiadającym m.in. wzmacniacz, mikrofon/-ny, słuchawkę, baterię/ akumulator, w związku z tym pamiętać należy o jego systematycznym osuszaniu i pielęgnacji, zgodnie z instrukcją otrzymywaną podczas wizyty.
- Zaleca się zdejmować aparaty słuchowe na czas snu, kąpieli, wizyt u fryzjera, itd.
- Aparaty słuchowe należy wyłączać w czasie, kiedy nie są użytkowane.
- W przypadku dzieci należy zachować najwyższe zasady bezpieczeństwa. Aparaty nie są przeznaczone: do wkładania do jamy ustnej, gryzienia, rzucania, itd.
- W przypadku aparatów słuchowych zasilanych na baterię, należy chronić dziecko przed ewentualnym jej połknięciem, wkładaniem do jamy ustnej, nosa, ucha. W przypadku połknięcia baterii należy pilnie skontaktować się z lekarzem.
- Nie należy przekazywać aparatów słuchowych ustawionym do danego audiogramu, innemu pacjentowi, ponieważ może grozić to urazem akustycznym.
- W przypadku przekazywania aparatu słuchowego innemu pacjentowi, aparat należy wcześniej dopasować do wyników badań tego pacjenta.
- W przypadku osłuchiwania aparatów słuchowych przez rodziców lub osoby trzecie, należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa, gdyż mocno ustawione aparaty mogą spowodować uraz akustyczny ucha dobrze słyszącego. Do odsłuchu zaleca się wykorzystywać specjalne odsłuchy z wmontowanym filtrem ochronnym.
- W przypadku wszelkich wątpliwości należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi lub skontaktować się z protetykiem słuchu.
INDYWIDUALNE WKŁADKI USZNE
- Wkładka uszna stanowi niezbędny element aparatu słuchowego, uszczelnia przewód słuchowy, stabilizuje aparat na uchu pacjenta zapobiegając jego zsuwaniu czy zgubieniu, za pomocą specjalnie ustalonego otworu wentylacyjnego doprowadza do ucha powietrze, zwiększając tym samym komfort użytkowania aparatów.
- Indywidualne wkładki uszne są częścią stabilizującą aparatów słuchowych zausznych (BTE, RITE).
- Wykonywane są na miarę ucha danego pacjenta i dedykowane są wyłącznie do stosowania indywidualnego.
- Są wyrobem medycznym dedykowanym dla pacjentów ze stwierdzonym niedosłuchem.
- Wkładki uszne występują w formie wkładek miękkich, półtwardych, twardych – o wyborze rodzaju wkładki decyduje protetyk słuchu na podstawie wyników badań słuchu, budowy anatomicznej ucha, wieku oraz preferencji indywidualnych pacjenta.
- Zaleca się zdejmować wkładki uszne na czas snu, kąpieli, wizyt u fryzjera, itd.
- W przypadku dzieci należy zachować najwyższe zasady bezpieczeństwa. Wkładki nie są przeznaczone: do wkładania do jamy ustnej, gryzienia, rzucania, itd.
- Należy chronić dziecko przed ewentualnym połknięciem wkładki , wkładaniem do jamy ustnej, nosa, ucha. W przypadku połknięcia wkładki należy pilnie skontaktować się z lekarzem.
- Nie należy przekazywać własnych wkładek usznych innemu pacjentowi, ponieważ może grozić to urazem mechanicznym ucha, otarciem naskórka, zapaleniem przewodu słuchowego zewnętrznego.
- Wkładki należy systematycznie dezynfekować dedykowanymi do tego preparatami.
- Wkładki należy systematycznie oczyszczać z nadmiaru osadzającej się na nich woskowiny.
- W przypadku wszelkich wątpliwości należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi lub skontaktować się z protetykiem słuchu.
SYSTEMY WSPOMAGAJĄCE SŁYSZENIE FM
- Są wyrobem medycznym dedykowanym dla pacjentów ze stwierdzonym niedosłuchem lub zaburzeniami słuchu (ICD-10: H90, H93).
- Systemy wspomagające słyszenie dopasowywane są indywidualnie do wyników badań pacjenta oraz preferencji indywidualnych.
- O wyborze rodzaju systemu FM (rodzaj odbiornika, nadajnika) decyduje protetyk słuchu na podstawie wyników badań słuchu, budowy anatomicznej ucha, posiadanych pomocach słuchowych (model aparatu słuchowego / implantu) oraz preferencji indywidualnych pacjenta.
- System wspomagający słyszenie składa się z odbiornika / -ów oraz nadajnika.
- Systemy wspomagające słyszenie są urządzeniem elektronicznym, posiadającym m.in. mikrofon/-ny, słuchawkę, baterię/ akumulator, w związku z tym pamiętać należy o ich systematycznym osuszaniu i pielęgnacji, zgodnie z instrukcją otrzymywaną podczas wizyty.
- Zaleca się zdejmować system wspomagający słyszenie na czas snu, kąpieli, wizyt u fryzjera, itd.
- System wspomagający słyszenie należy wyłączać w czasie, kiedy nie jest użytkowany.
- W przypadku dzieci należy zachować najwyższe zasady bezpieczeństwa. System nie jest przeznaczony: do wkładania do jamy ustnej, gryzienia, rzucania, itd.
- W przypadku odbiorników zasilanych na baterię, należy chronić dziecko przed ewentualnym jej połknięciem, wkładaniem do jamy ustnej, nosa, ucha. W przypadku połknięcia baterii należy pilnie skontaktować się z lekarzem.
- W przypadku wszelkich wątpliwości należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi lub skontaktować się z protetykiem słuchu.
Masz pytania co do stosowania wyrobów medycznych?
Skontaktuj się ze swoim protetykiem słuchu.
Wytyczne do użytkowania opracowano zgodnie z obowiązkiem wynikającym z Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych, Dz.U. 2022 poz. 974