Badanie korzyści z aparatów słuchowych

hearingaids-615W celu oceny korzyści z aparatów słuchowych można wykonać badanie w tak zwanym wolnym polu słuchowym. Badanie pokazuje na ile dopasowane aparaty słuchowe poprawiają słyszalność dźwięków otoczenia oraz , co najważniejsze w protezowaniu, rozumienie mowy.

.

W jakim celu wykonujemy badanie korzyści z aparatów słuchowych? 

  • Celem badania jest określenie, w jakim stopniu dobrane aparaty słuchowe poprawiają słyszalność dźwięków oraz rozumienie mowy.
  • Badanie służy weryfikacji ustawień aparatów u dzieci, objętych rehabilitacją słuchu i mowy.
  • Badanie wykonuje się również w celu zdobycia uprawnień do wykonywania zawodu, u osób z niedosłuchem (pracodawca określa, jaki minimalny poziom słyszenia i rozumienia mowy musi osiągnąć pracownik, aby mógł wykonywać dany zawód, np. kierowcy, pilota, sportowca, itd.).

W jaki sposób wykonywane jest badanie?

Badanie przeprowadzane jest w specjalnie wyciszonym i dostosowanym akustycznie pomieszczeniu. Składa się z dwóch części:

  • audiometria tonalna (AT) w wolnym polu swobodnym, polegająca na sygnalizowaniu za pomocą przycisku odbioru tonów czystych podawanych z głośnika,
  • audiometria słowna (AS) w wolnym polu swobodnym, polegająca na powtarzaniu wyrazów/ liczb/ logatomów podawanych z głośnika

W pierwszej części badania wykonuje się badania AT i AS bez aparatów słuchowych, po czym porównuje się wyniki z wartościami uzyskanymi w tych samych badaniach w aparatach słuchowych. Na podstawie analizy porównawczej protetyk słuchu wystawia opis korzyści z aparatów słuchowych.


Bez nazwy-10
Badanie jest zupełnie nieinwazyjne i może być wykonywane w różnych formach, w zależności od wieku i poziomu współpracy dziecka.

Badanie korzyści z aparatów słuchowych u dzieci:

Wykonywanie badania wskazane jest u wszystkich dzieci użytkujących aparaty słuchowe lub implanty ślimakowe w celu oceny i weryfikacji poprawności ustawień. Ze względu na okres krytyczny dla rozwoju mowy bardzo ważne jest, aby dobrane aparaty słuchowe zawsze ustawione były adekwatnie do aktualnego niedosłuchu dziecka, oraz innych stanów zdrowotnych (np. w okresie drenażu ucha, przerostu III migdałka, permanentnego stanu kataralnego warto skonsultować się z protetykiem słuchu w celu tymczasowej zmiany ustawień). 

Do 5 roku życia zaleca się wykonywanie badania co pół roku. Po tym okresie badanie można powtarzać 1 raz w ciągu roku, o ile dziecko nie choruje w międzyczasie na stany infekcyjne ucha, zapalenie zatok lub zapalenie migdałów. 


Opracowała : Aleksandra Stojak