Boy playing with toys in nurseryBadanie audiometrii VRA (Visual Reinforcement Audiometry) jest badaniem subiektywnym, przeprowadzanym u dzieci poniżej 3 roku życia, u dzieci niewspółpracujących z osobą badającą oraz u dzieci, które nie pozwalają na założenie słuchawek nausznych (np. ze względu na nadwrażliwość w okolicy głowy).

Badanie wykonywane jest w wolnym polu swobodnym i wspomagane jest przez dobrany dla dziecka bodziec wzrokowy.

W jakim celu wykonujemy audiometrię VRA ?

Celem badania jest ustalenie obuusznego progu słyszenia dziecka na podawany bodziec dźwiękowy , tj. ton czysty. Ze względu na konieczność utrzymania koncentracji i uwagi słuchowej dziecka badanie wykonywane jest głównie na czterech częstotliwościach w paśmie mowy (500Hz, 1kHz, 2kHz, 4kHz). W przypadku prawidłowej koncentracji dziecka badanie może zostać wydłużone o częstotliwości skrajne w audiometrii.

Badanie VRA stosuje się jako uzupełniające do badań obiektywnych słuchu, takich jak ABR, OAE czy AI.

W jaki sposób wykonywane jest badanie?

Badanie audiometrii VRA jest zupełnie nieinwazyjne. Wykonywane jest w wolnym polu swobodnym i w swoim założeniu oparte jest na wyuczeniu oczekiwanej reakcji dziecka na bodziec dźwiękowy.

Badanie wykonywane jest przy udziale bodźca wzrokowego (podświetlana zabawka), który ocenia się jako wspomagający dla badania.  W przypadku dzieci poniżej 1 roku życia badanie wykonywane jest na leżance, która umieszczona zostaje w wykalibrowanym polu swobodnym. Z głośników podawane są dźwięki o określonej częstotliwości oraz natężeniu, a osoba badająca obserwuje charakterystykę, zakres, natężenie oraz częstotliwość reakcji dziecka. W przypadku dzieci starszych badanie wykonywane jest na kolanach u rodzica lub samodzielnie na fotelu/ wózku/ nosidełku.

Wynik badania:

Wynikiem badania audiometrii VRA jest krzywa audiometryczna dla przewodnictwa powietrznego, wyznaczona na audiogramie jednocześnie dla prawego i lewego ucha (badanie obuuszne).


Audiometria VRA u dzieci:

Ze względu na specyfikę badania,  badanie VRA jest typowe dla noworodków, niemowlaków, dzieci niewspółpracujących oraz dzieci z nadwrażliwością w okolicach głowy i ucha. Traktowane jest również jako badanie wspomagające dobór aparatów słuchowych oraz pozwalające na ocenę korzyści z założonej pomocy słuchowej. Powinno być wykonywane zawsze po wykonaniu obiektywnych badań słuchu, w celu ich weryfikacji oraz dokładnej diagnozy.

UWAGA !!! Badanie jest zupełnie nieinwazyjne. Nie wymaga współpracy z dzieckiem, jednak przy tym badaniu ważne by dziecko było najedzone , wyspane i rozbudzone . Nie zaleca się wykonywania badania przed fazą snu, w której reakcje dziecka mogą być obniżone i niemiarodajne diagnostycznie.


Opracowała: Aleksandra Stojak

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress