Rodzaje aparatów słuchowych
Obecnie wyróżnia się bardzo wiele modeli i rodzajów aparatów słuchowych. Tak duży wybór i zróżnicowanie związane jest z zauważalnym w ostatnich latach rozwojem rynku protetyki słuchu. Producenci urządzeń wspomagających słyszenie prześcigają się w coraz to nowocześniejszych rozwiązaniach i systemach, dążąc do uzyskania możliwie najlepszych wyników w zakresie rozumienia mowy oraz percepcji dźwięków na tle czynników zakłócających, co stanowi największe wyzwanie dla użytkowników aparatów słuchowych.
Aparaty słuchowe dostępne obecnie na rynku różnią się wyglądem (kształtem, wielkością, kolorem), budową, możliwościami systemowymi i elektroniką (ilość mikrofonów, moc słuchawki , itd).
NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE APARATÓW SŁUCHOWYCH
Aparaty słuchowe zauszne BTE (Behind The Ear),
to najbardziej znane i popularne aparaty wśród dzieci, pacjentów starszych oraz pacjentów z niedosłuchami stopnia znacznego i głębokiego. Ten rodzaj aparatów uznawany jest za najbardziej stabilny na uchu ze względu na zastosowanie wkładki indywidualnej, wykonywanej na miarę ucha, oraz za najmocniejszy, ze względu na możliwość zastosowania wzmacniacza o dużej mocy. Aparaty BTE składają się z dwóch części: wkładki usznej / nasadki oraz aparatu słuchowego, który umieszczony jest za uchem i połączony jest z wkładką specjalnym dźwiękowodem.
Aparaty BTE posiadają możliwość samodzielnej regulacji ustawień za pomocą przycisków funkcyjnych, znajdujących się na obudowie aparatu. Większość modeli posiada możliwość połączenia z aplikacją mobilną, jak również umożliwia streaming dźwięków audio oraz połączeń telefonicznych bezpośrednio do ucha.
Aparaty słuchowe zauszne RITE (Receiver In The-Ear),
to aparaty cieszące się dużą popularnością ze względu na elegancję i dyskrecję. Aparaty RITE wskazane są dla osób, których charakterystyka ubytku słuchu lub budowa przewodu słuchowego nie pozwala na aparatowanie aparatem wewnątrzkanałowym, a którym zależy na dyskrecji. Stosowane są również przy tzw. “aparatowaniu otwartym”. Aparaty te są zwykle mniejsze od tradycyjnych aparatów BTE. Połączone są z wkładką kanałową lub nasadką uniwersalną umieszczoną w przewodzie słuchowym pacjenta, cienkim, niemal niewidocznym przewodem RITE.
Są bardzo praktycznym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie elegancję i dyskrecję, a obecnie mają również duże możliwości dopasowania ze względu na wiele modeli i mocy słuchawek RITE. Wśród trendów w protetyce słuchu to obecnie najczęściej proponowane rozwiązanie wśród pacjentów dorosłych.
Aparaty RITE posiadają możliwość samodzielnej regulacji ustawień za pomocą przycisków funkcyjnych, znajdujących się na obudowie aparatu. Większość modeli posiada możliwość połączenia z aplikacją mobilną, jak również umożliwia streaming dźwięków audio oraz połączeń telefonicznych bezpośrednio do ucha.
Systemy CROS (Contrlateral Routing Of Signal),
to system składający się z aparatu słuchowego oraz nadajnika CROS. System ten dedykowany jest dla pacjentów z jednostronnym ubytkiem słuchu stopnia głębokiego, u których stwierdzono brak korzyści z tradycyjnego aparatu słuchowego na uchu z niedosłuchem. System ten wykorzystuje funkcję wykrywania i zebrania dźwięków ze strony ucha niesłyszącego, a następnie przekazanie i odbiór tych dźwięków przez ucho prawidłowo słyszące.
Więcej o systemie CROS można przeczytać w zakładce – Systemy CROS i BICROS
Systemy BiCROS (Bilateral Routing Of Signal),
to system składający się z aparatu słuchowego oraz nadajnika BICROS. System ten dedykowany jest dla pacjentów z obustronnym i asymetrycznym ubytkiem słuchu, u których stwierdzono brak korzyści z tradycyjnego aparatu słuchowego na gorszym uchu (z niedosłuchem stopnia głębokiego). System ten wykorzystuje funkcję wykrywania i zebrania dźwięków ze strony ucha niesłyszącego, a następnie przekazanie i odbiór tych dźwięków przez aparat słuchowy na uchu przeciwnym, lepiej słyszącym.
Więcej o systemie BICROS można przeczytać w zakładce – Systemy CROS i BICROS
Aparaty wewnątrzuszne ITE (In The Ear),
to aparaty dedykowane dla osób z niedosłuchem w stopniu od lekkiego do znacznego. Aparaty ITE wykonywane są na miarę ucha pacjenta. W indywidualnie wykonanej obudowie umieszczone są wszystkie podzespoły elektroniczne. Aparaty ITE umieszczone są w przewodzie słuchowym zewnętrznym oraz w małżowinie usznej. Dedykowane są dla osób posiadających wąskie przewody słuchowe, uniemożliwiające zastosowanie mniejszych rozwiązań głębokokanałowych. Aparaty kanałowe zasilane są na baterię 13 lub 312, w zależności od wielkości przewodu słuchowego. Obecnie istnieje również opcja ładowalna tego typu aparatów. Opcjonalnie posiadają możliwość samodzielnej regulacji ustawień, poprzez zastosowanie przycisków funkcyjnych na płytce czołowej aparatu oraz, w wybranych modelach, możliwość połączenia z aplikacją mobilną. Ze względu na swoje duże gabaryty i widoczność z zewnątrz, jest to najmniej popularny model wśród aparatów kanałowych i przy obecnej palecie innych rozwiązań protetycznych – stosowany jest niezwykle rzadko.
Jak wszystkie aparaty słuchowe wewnątrzuszne, ze względu na umieszczenie całej elektroniki w przewodzie słuchowym, wymagają większej uwagi, pielęgnacji, systematyczności czyszczenia oraz wymiany filtrów.
Aparaty kanałowe ITC (In The Canal),
to aparaty dedykowane dla osób z niedosłuchem w stopniu od lekkiego do znacznego. Aparaty ITC wykonywane są na miarę ucha pacjenta. W indywidualnie wykonanej obudowie umieszczone są wszystkie podzespoły elektroniczne. Aparaty ITC są popularne wśród pacjentów ukierunkowanych na aparaty wewnątrzuszne, bez części zewnętrznej aparatu słuchowego, ale posiadających wąskie przewody słuchowe, uniemożliwiające zastosowanie mniejszych rozwiązań głębokokanałowych. Aparaty kanałowe zasilane są na baterię 312 lub 10, w zależności od wielkości przewodu słuchowego. Obecnie istnieje również opcja ładowalna tego typu aparatów. Opcjonalnie posiadają możliwość samodzielnej regulacji ustawień, poprzez zastosowanie przycisków funkcyjnych na płytce czołowej aparatu oraz, w wybranych modelach, możliwość połączenia z aplikacją mobilną. Jak wszystkie aparaty słuchowe wewnątrzuszne, ze względu na umieszczenie całej elektroniki w przewodzie słuchowym, wymagają większej uwagi, pielęgnacji, systematyczności czyszczenia oraz wymiany filtrów.
Aparaty kanałowe CIC (Completely In The Canal),
to aparaty dedykowane dla osób z niedosłuchem w stopniu od lekkiego do znacznego. Aparaty CIC wykonywane są na miarę ucha pacjenta i umieszczane głęboko w przewodzie słuchowym, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne. Zaletą modeli CIC jest zatem przede wszystkim dyskrecja. CIC to modele w pełni automatyczne. Ze względu na swoją wielkość i głębokość umieszczenia w przewodzie słuchowym, nie mają możliwości samodzielnej regulacji ustawień przez pacjenta i zamontowania przycisków funkcyjnych na płytce czołowej. Wybrane modele CIC posiadają opcję połączenia z aplikacją mobilną, umożliwiającą podstawową regulację głośności oraz barwy dźwięków.
Aparaty CIC wkładane są głęboko do przewodu słuchowego, w celu maksymalnego ograniczenia widoczności z zewnątrz. Ten model aparatów słuchowych wskazany jest dla osób o dość szerokim przewodzie słuchowym, nastawionych na estetykę i niemal pełną dyskrecję. Aparaty kanałowe CIC zasilane są na baterię 10. Występują również w opcji ładowanej.
Jak wszystkie aparaty słuchowe wewnątrzuszne, ze względu na umieszczenie całej elektroniki w przewodzie słuchowym, wymagają większej uwagi, pielęgnacji, systematyczności czyszczenia oraz wymiany filtrów.
Aparaty kanałowe TIC (Totally In The Canal) / IIC (Invisible In The Canal),
to aparaty dedykowane dla osób z niedosłuchem w stopniu od lekkiego do umiarkowanego / znacznego. Jak sama nazwa wskazuje są to obecnie najmniejsze aparaty słuchowe, stworzone dla pacjentów wrażliwych na estetykę i dyskrecję. Aparaty IIC/TIC wykonywane są na podstawie specjalnie wykonanego odlewu ucha. Umieszczane są praktycznie pod samą błoną bębenkową, pozostając zupełnie niewidoczne z zewnątrz. Wykorzystują właściwości akustyczne przewodu słuchowego, dając optymalne poczucie komfortu i głośności.
Ze względu na swoją wielkość i głębokość umieszczenia w przewodzie słuchowym, nie mają możliwości samodzielnej regulacji ustawień przez pacjenta i zamontowania przycisków funkcyjnych na płytce czołowej. Nie ma możliwości połączenia też aparatów z aplikacją mobilną. Aparat IIC zasilany jest najmniejszą baterią numer 10, podobnie jak model CIC. W tym modelu nie występuje obecnie opcja ładowalna.
Jak wszystkie aparaty słuchowe wewnątrzuszne, ze względu na umieszczenie całej elektroniki w przewodzie słuchowym, wymagają większej uwagi, pielęgnacji, systematyczności czyszczenia oraz wymiany filtrów.
Aby wykonać tego typu aparat konieczna jest wstępna ocena ucha przez protetyka słuchu.
Aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne BC (Bone Conduction),
to aparaty słuchowe dedykowane dla pacjentów z niedosłuchem typu przewodzeniowego, o etiologii:
– mikrocji i/lub atrezji przewodów słuchowych, uniemożliwiającej zastosowanie tradycyjnych aparatów BTE,
– stenozy przewodów słuchowych, uniemożliwiającej zastosowanie tradycyjnych aparatów BTE,
– nietypowej budowy anatomicznej ucha zewnętrznego lub środkowego, w tym wad wrodzonych twarzoczaszki, uniemożliwiającej zastosowanie tradycyjnych aparatów BTE,
– utrzymujących się stanów zapalnych ucha środkowego lekoopornych (w przypadku braku możliwości zastosowania leczenia zabiegowego lub chirurgicznego).
Aparaty kostne stosowane są zarówno u pacjentów dorosłych, jak i dzieci. Aparaty BC możliwe są do noszenia w formie opaski lub w formie okularowej.
Aparat słuchowy BC zakładany jest w tym przypadku na wyrostek sutkowaty, za małżowiną uszną, gdzie dźwięk jest zbierany, a następnie przekazywany drogą kostną, za pomocą wibracji do komórek słuchowych ucha wewnętrznego.
Aparat słuchowy kostny można stosować u pacjentów, u których próg słyszenia przewodnictwa kostnego nie przekraczają 40dB HL.
Aparaty słuchowe kostne posiadają najczęściej regulator głośności w postaci tradycyjnego potencjometru VC oraz przełącznik programów, umożliwiając pacjentom samodzielną regulację aparatów.
Jaki rodzaj aparatu słuchowego powinienem wybrać?
Wybór odpowiedniego rodzaju aparatu słuchowego zależny jest od wielu czynników i nigdy decyzja o jego wyborze nie może być podyktowana wyłącznie wyglądem. Aby prawidłowo wybrać aparat słuchowy w pierwszej kolejności należy wykonać szczegółową diagnostykę słuchu. Określenie typu i stopnia niedosłuchu pozwoli na dobór odpowiedniego wzmacniacza i wentylacji w aparacie, a badanie otoskopowe i ocena stanu ucha zewnętrznego – pozwoli na określenie, jakie modele aparatu są możliwe do zastosowania w danym uchu.
Pierwsza wizyta u protetyka słuchu jest więc bardzo ważna. Na wizycie określane zostają główne potrzeby pacjenta i najczęściej – pobrana zostaje forma ucha do przygotowania części protetycznych indywidualnych.