Estetyczne aparaty słuchowe
Aparaty słuchowe dla wymagających 💜
Obecnie na rynku istnieje wiele aparatów słuchowych o różnych możliwościach, kształcie i wielkości. Najbardziej popularne są wciąż aparaty słuchowe zauszne, które jednak z racji wielkości są widoczne za uchem, zwłaszcza u osób o krótkich włosach lub niewielkich małżowinach usznych.
Producenci aparatów słuchowych słuchowych wyszli naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, dla których wygląd i estetyka są ważnym czynnikiem w procesie protezowania słuchu. Mowa tu o aparatach kanałowych, które dyskretnie umieszczone w przewodzie słuchowym nie powodują dyskomfortu noszenia i są właściwie niewidoczne w uchu.
Jakie wyróżniamy obecnie aparaty z serii estetycznych?
Aparaty kanałowe CIC (Completely In The Canal) – to aparaty dedykowane dla osób z niedosłuchem w stopniu od lekkiego do znacznego. Aparaty CIC wykonywane są na miarę ucha pacjenta i umieszczane są głęboko w przewodzie słuchowym, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne. Zaletą modeli CIC jest zatem przede wszystkim dyskrecja. CIC to modele w pełni automatyczne. Ze względu na swoją wielkość i głębokość umieszczenia w przewodzie słuchowym, nie mają możliwości samodzielnej regulacji ustawień przez pacjenta i zamontowania przycisków funkcyjnych na płytce czołowej. Wybrane modele CIC posiadają opcję połączenia z aplikacją mobilną, umożliwiającą podstawową regulację głośności oraz barwy dźwięków.
Aparaty CIC wkładane są głęboko do przewodu słuchowego, w celu maksymalnego ograniczenia widoczności z zewnątrz. Ten model aparatów słuchowych wskazany jest dla osób o dość szerokim przewodzie słuchowym, nastawionych na estetykę i niemal pełną dyskrecję. Aparaty kanałowe CIC zasilane są na baterię 10. Występują również w opcji ładowanej.
Jak wszystkie aparaty słuchowe wewnątrzuszne, ze względu na umieszczenie całej elektroniki w przewodzie słuchowym, wymagają większej uwagi, pielęgnacji, systematyczności czyszczenia oraz wymiany filtrów.
Aparaty kanałowe TIC (Totally In The Canal) / IIC (Invisible In The Canal) – to aparaty dedykowane dla osób z niedosłuchem w stopniu od lekkiego do umiarkowanego / znacznego. Jak sama nazwa wskazuje są to obecnie najmniejsze aparaty słuchowe na rynku, stworzone dla pacjentów wrażliwych na estetykę i dyskrecję. Aparaty IIC/TIC wykonywane są na podstawie specjalnie wykonanego odlewu ucha. Umieszczane są praktycznie pod samą błoną bębenkową, pozostając zupełnie niewidoczne z zewnątrz. Wykorzystują właściwości akustyczne przewodu słuchowego, dając optymalne poczucie komfortu i głośności.
Ze względu na swoją wielkość i głębokość umieszczenia w przewodzie słuchowym, nie mają możliwości samodzielnej regulacji ustawień przez pacjenta i zamontowania przycisków funkcyjnych na płytce czołowej. Nie ma możliwości połączenia też aparatów z aplikacją mobilną. Aparat IIC zasilany jest najmniejszą baterią numer 10. W tym modelu nie występuje obecnie opcja ładowalna.
Jak wszystkie aparaty słuchowe wewnątrzuszne, ze względu na umieszczenie całej elektroniki w przewodzie słuchowym, wymagają większej uwagi, pielęgnacji, systematyczności czyszczenia oraz wymiany filtrów.
Jak wykonuje się aparat estetyczny?
Aparat z serii estetycznych wykonywany jest indywidualnie, na miarę ucha danego pacjenta. Protetyk słuchu pobiera głęboki odlew ucha, czyli inaczej miarę ucha, dzięki czemu wykonana później obudowa aparatu jest doskonale dopasowana do przewodu słuchowego, nie powodując ucisku, nieszczelności czy bólu. Czas wykonania aparatu wynosi ok. 1-2 tygodni od momentu pobrania odlewów.
Dla kogo dedykowane są aparaty estetyczne?
Aparaty estetyczne dedykowane są dla wszystkich Pacjentów ceniących dyskrecję i komfort noszenia. Estetyka ich wykonania pozwala na głębokie umieszczenie w przewodzie słuchowym, czasami tuż pod samą błoną bębenkową. Dzięki temu aparaty umieszczone w uchu powodują zdecydowane polepszenie słyszenia i rozumienia mowy, bez konieczności ujawniania ich obecności w uchu. Aparaty przeznaczone są zarówno dla osób dorosłych, jak również młodzieży po 16 r.ż.
Kwalifikację do możliwości wykonania aparatu estetycznego wykonuje zawsze protetyk słuchu, po ocenie audiogramu pacjenta, jak również uwarunkowań anatomicznych przewodu słuchowego. Ze względu na fakt, że cała elektronika aparatu mieści się w małej obudowie – przewód słuchowy musi spełniać odpowiednie kryteria do prawidłowego wykonania aparatu.
Aparaty nie są dedykowane dzieciom i młodzieży poniżej 16 r.ż. ze względu na uwarunkowania anatomiczne, tj. wąskie kanały słuchowe oraz konieczność częstej wymiany obudów, z względu na wzrost i poszerzanie przewodu słuchowego wraz ze wzrostem.
Obsługa
Aparaty estetyczne są bardzo proste w obsłudze i nie wymagają konieczności samodzielnej regulacji. Są to aparaty w pełni automatyczne, które w zależności od środowiska akustycznego, w którym przebywa Pacjent, same dostosowują się do warunków otoczenia dzięki wbudowanym systemom automatycznym, takim jak: automatyczna redukcja hałasu, tłumienie szumu wiatru, tłumienie cichych dźwięków, algorytm antysprzężeniowy, kompresja częstotliwościowa.
Jak wszystkie aparaty słuchowe wewnątrzuszne, ze względu na umieszczenie całej elektroniki w przewodzie słuchowym, wymagają większej uwagi, pielęgnacji, systematyczności czyszczenia oraz wymiany filtrów.
Aparaty te, podobnie jak inne modele, Pacjent zdejmuje do snu oraz kąpieli.