fonetika201510-16Audiometria tonalna jest badaniem mającym na celu określenie progu słyszenia na drodze powietrznej i kostnej w zakresie badanych częstotliwości.

W jakim celu wykonujemy audiometrię tonalną? 

Celem badania jest ustalenie progu słuchu, tj. minimalnego natężenia dźwięku, które słyszy Pacjent. Wynikiem badania jest wykres – audiogram z krzywą progową słyszenia dla przewodnictwa powietrznego i kostnego, na podstawie którego możliwe jest określenie wielkości ubytku słuchu.

W jaki sposób wykonywane jest badanie?

Badanie audiometrii tonalnej jest zupełnie nieinwazyjne. Przeprowadzane jest w specjalnych słuchawkach dla przewodnictwa powietrznego i kostnego, oddzielnie dla ucha prawego i lewego. Do ucha podawane są dźwięki o określonej częstotliwości (tj. wysokość tonu) i natężeniu (tj. głośności), a zadaniem pacjenta jest naciskanie przycisku w momencie słyszenia bodźca.

Badanie przeprowadzane jest przy współpracy z Pacjentem i pozwala na wstępne określenie charakteru i głębokości niedosłuchu.

Jest to jedno z prostszych i najczęściej wykonywanych badań słuchu, dostarczające cennych informacji na temat narządu słuchu. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie Pacjenta do badania.

Wynik badania:

Wynikiem badania audiometrii tonalnej jest audiogram, czyli krzywa progu słyszenia dla przewodnictwa powietrznego i kostnego. Audiogram stanowi podstawę diagnostyczną.


Audiometria tonalna u dzieci:

auduimetria tonalna

Ze względu na konieczność współpracy osoby badanej z protetykiem słuchu/ audiometrystą , badanie audiometrii tonalnej wykonuje się u dzieci powyżej 6 roku życia. U dzieci młodszych wykonuje się inne badania pediatryczne, zgodne z wiekiem rozwojowym. 

dziecko aud.Badanie audiometrii tonalnej u dziecka powyżej 6 r.ż. jest badaniem diagnostycznym w przypadku podejrzenia niedosłuchu, zaburzeń koncentracji i uwagi słuchowej, terapii logopedycznej, jak również w przypadku kontrolnym po infekcjach lub zapaleniach ucha zewnętrznego lub środkowego, diagnostyki do oceny III migdałka gardłowego. 


Opracowała: Aleksandra Stojak

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress