young beautiful short blue hair hipster woman with headphones music in the city

Słuch to nic innego jak wrażliwość na fale dźwiękowe pobudzające narząd słuchu, czyli ucho.

Dzięki zmysłowi słuchu mamy zdolność orientacji w przestrzeni oraz przystosowania się do otoczenia. Słuch odpowiedzialny jest za rozpoznawanie zjawisk i obiektów, na podstawie wydawanych przez nie dźwięków. Zdrowe ucho, odbiera dźwięki dobiegające z otoczenia w paśmie częstotliwości od 16 do ok 20 000 Hz o natężeniach od 0 do 120 dB, jest też przystosowane do swobodnego odbioru mowy dźwiękowej zawierającej się w paśmie częstotliwości od ok 80 do ok 10 000 Hz o natężeniu zawierającym się w przedziale od 30 do 60 dB (są to warunki typowe do kontaktu komunikacyjnego).


Jaką funkcję pełni narząd słuchu? 

ucho - przekrój z opisy.cdrPodstawową funkcją narządu słuchu, z medycznego punktu widzenia, jest odbiór fal akustycznych, następnie przetwarzanie ich, aż po przekazywanie impulsów do ośrodków słuchowych w centralnym układzie nerwowym. Słuch pełni u człowieka również bardzo ważną funkcję społeczną, czyli wiąże się ze zdolnością mówienia i słyszenia mowy innych, umożliwiając kontakt werbalny z pozostałymi członkami społeczeństwa.


Jak słyszymy?

W budowie narządu słuchu można wyróżnić dwa podstawowe układy, tj. układ przewodzący oraz odbiorczy. W skład pierwszego z nich zalicza się ucho zewnętrzne oraz środkowe. Drugi zaś składa się przede wszystkim z ucha wewnętrznego, nerwu słuchowego oraz dalszych neuronów nerwowej drogi słuchowej.

Dźwięk, docierający do ucha w postaci fali akustycznej, zostaje przekształcony przez ucho środkowe (układ kosteczek słuchowych) w falę mechaniczną, a następnie przeniesiony na okienko owalne ucha wewnętrznego oraz podstawę ślimaka, gdzie przekształca się w impuls elektryczny. Impuls ten drogą nerwową trafia do ośrodków słuchowych w korze mózgowej, gdzie dochodzi do interpretacji i rozumienia sygnału dźwiękowego.

* Film produkcji firmy Siemens.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress